G Ö Z / İsmail Eğler
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
23—30.12.2013
Sergideki iki iş, insanın gündelik zaman-mekan deneyimine açılmış iki penceredir. Çekilmiş videolar ilk halleriyle, gündelik hayattan kameraya yansıyan görüntü kayıtlarıdır. Bu kayıtlardaki zaman ve mekan bileşenleri sanatçı tarafından farklı tekniklerle deforme edilir/yeniden biçimlendirilir. Görünenin olduğu gibi aktarıldığı iki pencere, görüneni başka biçimlerde gören ve gösteren iki göz haline gelir. 

'Aniden'de göz, mekan içinde doğrusal bir şekilde ilerler. Bu hareket esnasında zaman yer yer genişleyip yavaşlar, kendini açar; veya daralıp hızlanır, kendini büzer. Bu değişimler, arabanın camına vuran yağmur damlalarında kendini gösterir. Gökyüzünden düşen bu damlalar cama çarptıkları anda adeta canlanırlar ve yukarı tırmanan paternler oluştururlar. Büzülüp genişleyen zamanın içerisinde yeni bir davranışa kavuşurlar. 

'Martılar'da merkezi bir perspektiften çekilmiş, hareketli bir boğaz görüntüsü, eşit aralıklarla bölünerek 4 parçaya ayrılır. Parçaların yerleri değiştirilmek suretiyle mekanda bir süreksizlik/bölünme meydana getirilir. Bir süre sonra parçalarda, bu sefer farklı zamanlarda, günlerde, hava koşullarında çekilmiş 'aynı' manzaranın görüntüsü görünmeye başlar. Süreksizlik mekana bakışı tazelerken, farklı zamanların bir aradalığı mekanın indirgenmeye direnen çoğulluğunu açığa çıkarır.

Etkinlik tarihi:
23-30 Aralık 2013 

Etkinlik saati:
16:00-21:00

Künye:
Video: İsmail Eğler
Metin/text: Nil Aynalı Eğler
Kurulum ve organizasyon: Elif Tekir, Nezih Vargeloğlu