Archizines Kapanış Etkinliği
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
22.11.2013 18:00
Junk Jet işbirliği ile 
“MİMARİ, KAVRAM VE JET TRENİ” 

PROGRAM:
18:00 - 18:30 Sunum ve yorumlama
18:30 - 19:30 Görsel-işitsel performans

biyografi:
m-a-u-s-e-r
Stuttgart ve İstanbul merkezli m-a-u-s-e-r Aslı Serbest ve Mona Mahall tarafından 2007 yılında kurulan bir çalışma stüdyosu. İsmin açılımı ise Micro Architecture Unit Star Energy Ray [Mikro Mimari Ünitesi Yıldız Enerjisi Işını]. Mikro mimari kendi başına bir tarzı değil, üretime yönelik kavramsal bir yaklaşımı ve bir örgütlenme şeklini anlatıyor: m-a-u-s-e-r mimari, uzam ve medya başlıkları üzerine çalışan kabile yaşantısına romantik bir şekilde bağlı, sanatsal bir anti-devlet. Kendi yayımladıkları Junk Jet dergisi İnternet kültürü, disiplin dışı sanat işleri, yerel formların küresel kültürde yansımaları gibi konuları ele alıyor. Junk Jet görsel karşıtı bir yayın ve şimdiye kadar altı sayısı üretildi.
m-a-u-s-e-r New Museum New York, Galerie Vie Tokyo, Künstlerhaus Stuttgart, Venice Architecture Biennial, Ars Electronica Center Linz, e-flux journal, Perspecta ve benzeri yerlerde sergilendi ve yayınlandı. Şu sıralar Stuttgart State Academy of Art'Ta 
profesör olarak görev yapmaktalar.

http://www.m-a-u-s-e-r.net/


MİMARİ, KAVRAM VE JET TRENİ
Konuşma, google map uygulamasıyla kavramsal mimari dünyasına yakınlaşıp uzaklaşacak bir internet tarayıcı gezintisi. Bu yolculukta mimari dergilerin ne kadar önemli iletişim araçları olduğu ortaya çıkacak. Birer arşiv, manifesto, mimari yapı ve hatta performans halini alan bu dergilerin anlamak için Junk Jet dergisi kullanılacak. Google map gezinitisinden sonra Archizines'in sergi sonu partisi için Junk Jet Mixer'ın da yardımıyla işitsel görsel bir gösteri gerçekleşecek.

http://junkjet.net/