Jotun Sunar: Archizines Monday
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
18.11.2013 16:00
PROGRAM:

16.00 - 16.30 Elias Redstone "Archizines Hakkında" 
16.30 - 17.00 A4 Pamphlet Dublin işbirliği ile gerçekleşen “İletişim Alanları” atölyesinde çıkan yeni yayınların sunumu
17.00 - 17.30 Club Donny; şehir hayatında doğa deneyimi ile ilgili kişisel bir günlük. 
MacGuffin; anlatılmamış hikayelerle ilgili yeni bir günlük taslağı.
17.30 - 18.00 Moinopolis işbirliği ile gerçekleşen “İstanbul'u Anlık Anlamlamak” atölyesinde çıkan yeni yayınların sunumu
18.00 - 20.00 Kokteyl

***

ELIAS REDSTONE:
Bağımsız küratör, editör, ve danışman Elias Redstone; ARCHIZINES'ın kurucusu ve küratörü olmakla birlikte, London Architecture Diary' nin şef editörülüğünü ve New York Times T Magazine'in Design Blog'unda köşe yazarlığını sürdürmektedir.

http://www.eliasredstone.com/

A4:
A4'ün her sayısı belirli bir bölgeye ve konuya bağlı olarak üretiliyor ve bu çalışma tarzı workshop'ta da uygulanacak. Basılı yayınların kamusal alan olarak düşünüldüğünde ortaya çıkan olasılıkları araştırılacak. Bu workshop, birçok basılı projenin online olarak da var olduğunu göz önüne alarak basılı medyanın güçlü ve zayıf yönlerini, dağıtım ve belgeleme üzerinden değerlendirecek. Dijital medya ve online sosyal ağların gelip geçici, basılı medyanın ise somut ve kalıcı olmasına rağmen her ikisinin de belirli yerellikler tarafından şekillendirilebileceği; küresel şehirlere özgü kamusal alanlarla özdeşleşmelerine rağmen sosyal medyadan çokça faydalanan Dublin'deki O'Connell Sokağı'nın ya da İstanbul'daki Taksim Meydanı ve Gezi Parkı'nın işgali gibi küresel boyuttaki Occupy hareketi eylemlerinde gözlemlenebilir. Workshop uygulama ağırlıklı olacak ama sanatçıların, mimarların ve aktivistlerin, yayıncılığı kamuyla etkileşime geçmek için bir strateji olarak kullandığı geçmiş örnekler de incelenecek.

www.a4pamphlet.blogspot.ie

MACGUFFIN:
Trenin birinde seyahat eden iki adam üzerine bir hikayeden alınmış İskoçça bir kelime olabilir. Adamlardan biri şöyle der: “Bagaj rafındaki şu paket nedir?”, diğeri de cevap verir, “Ha o mu, o bir MacGuffin”. İlki tekrar sorar: “MacGuffin de nedir?” “Bu ne biliyor musun?” der diğer adam, “Kuzey İskoçya'da aslan yakalamak için bunu kullanırlar”. İlk adam, “Ama Kuzey İskoçya'da aslan olmaz ki”, der ve diğeri cevap verir, “İyi de o zaman MacGuffin falan değil bu!” (Alfred Hitchcock MacGuffin'lerden bahsediyor)

Bugünün tasarım dünyası genelde iz ikonik tasarımlar ve yıldız tasarımcılar üzerine odaklanmıştır. Bu yaklaşımın karşıtı olan tasarımdan ise -kullanıcı tarafından üretilmiş, kişisel, doğrultusuz tasarımdan ve adı sanı duyulmamış el sanatlarından- pek az bahsedilir.

2014'ün ilkbaharından itibaren uluslararası dergi ve Amsterdam'lı kulüp MacGuffin bu az bilinen tasarım akımı için bir platform olacak. Bu dergide, kurucular Ernst van der Hoeven ve Kirsten Algera (sırasıyla Club Donny'nin editörü ve yazarı – kentsel bir çevrede kişisel deneyim üzerine kesinlikle düzeltme yapılmadan yayınlanan bir dergi) şeylerden daha çok, şeylerin nasıl fikir aktarımı yaptığı üzerine odaklanacak. Bu şeylere bakışları Hitchcock'la aynı: hikayenin kahramanını harekete geçiren ama hikayenin genel akışına pek etkisi olmayan nesneler. MacGuffin güzel olması için tasarlanmamış, kullanılırken başından geçen hikayelerle güzelleşen tasarımlara ve el sanatlarına önem veriyor.

MacGuffin'in ilham kaynaklarından biri de Joseph Holtzman'ın 1997'den 2004'e kadar yayınladığı Amerikalı iç tasarım dergisi Nest. Ana akımın aksine, Hollandalı mimar Rem Koolhaas'ın bir zamanlar dediği gibi: “tamamen tek boyuta indirgenmekte olan bir dünyada materyalizm karşıtı, idealist bir dergi; kozmetik olana düşman bir 'iç tasarım' dergisi.”
MacGuffin'in ilk sayısı yatak üzerine ve İstanbul'a da yakın bir bakış atılmış. 'Testbed' adı altında MacGuffin İstanbul Bilgi Üniversitesi öğrencileriyle birlikte İstanbul'un Yatak Hikayelerini araştıracak. İstanbul'un yataklarla ve çekyatlarla olan bu bazen kişisel, bazen de merak uyandıran ilişkisi nedir?

www.clubdonny.com

MONIOPOLIS:
MOINOPOLIS uzamsal meseleler üzerine uluslararası bir düşünce laboratuvarı.
Bilginin ve görsellerin gündelik hayatımızın her köşesine sızdığı, her yerde ve her an var olmak isteyen çevrim içi toplumumuzun durumuyla ilgili konulara odaklanıyor MOINOPOLIS. Dijital medya verinin, görsellerin ve kanaatlerin dağıtımını ve tüketimini hızlandırarak, üstünkörü bilgiyle üzerine düşünülmüş bilgiyi aynı kefeye koymaktadır.
Library of Congress [Amerika Kongresi Kütüphanesi] teker teker her tweeti önemine bakmadan arşivlerken, biz yüzeysel yorumlardan çok işin özüne inen fikirlerle ilgileniyoruz. MOINOPOLIS olarak temel uzamsal meseleleri anlamaya, tartışmaya ve aktarmaya çalışıyoruz..

www.moinopolis.org