Archizines
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
04—22.11.2013

Archizines, mimarlıkla ilgili dünyanın farklı ülkelerinden yeni fanzinleri, gazeteleri ve dergileri bir araya getirerek, mevcut mimarlık basınına alternatif sunan bir platformdur. Elias Redstone tarafından kurulan ve sanat yönetmenliğini Folch Studio'nun yaptığı proje, bağımsız ve alternatif yayıncılığı hem bir mimari yorumlama, eleştiri ve araştırma alanı; hem de yeni fotoğraf, illustrasyon ve tasarım anlayışları için yaratıcı bir platform olarak destekler.

Archizines, 2000'lerden günümüze en iyi yayınları toplayarak büyüyen bir arşivdir ve bünyesine kattığı yeni yayınlarla zenginleşmeye devam etmektedir. Alternatif ve bağımsız yayıncılığın mimari ile yıllardır süregelen dinamik ve önemli ilişkisi, son zamanlarda yeniden canlanarak Arjantin, Belçika ve Şili'den, Birleşik Krallık ve Amerika'ya kadar birçok ülkede yeni yayınların ortaya çıkmasına sebep oldu. Archizines bir ilke imza atarak, mimarlar, tasarımcılar, eleştirmenler, fotoğrafçılar ve içinde yaşadığımız binaları ve alanları tartışmayla ilgilenen herkes için önemli bir kaynak olan bu uluslararası yayınları bir araya getiriyor.


Sergi, Jotun sponsorluğunda, It's Istanbul ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nin katkılarıyla gerçekleşmektedir. 4-22 Kasım tarihleri arasında Santralistanbul kampüsünde gezilebilecek serginin tasarımı ve uygulaması Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü öğrencileri Hüsna Budak, Özgüç Bertuğ Çapunaman, Can Küçük, Çağatay Özkardeşler ve akademisyenler Özgür Atlagan ve Benay Gürsoy'a ait.


www.archizines.com