6 Kare
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
10—24.06.2013
konteyner 1_ 6 Kare: Bir Görsel İletişim Ortamı Olarak Suluboya
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü
ARCH 344 seçmeli dersi öğrenci işleri, yürütücü: Yrd. Doç. Dr. Fulya Özsel Akipek
konteyner 2_ Bir Ustanın İzinden: Bülent Çetinor
Suluboya Resim Sergisi

Sergi:10-17.06.2013, açılış kutlaması: 13.06.2013 17:00

Konusu obje, mekan, peyzaj her ne olursa olsun, yeni bir şey tasarlamak o şeyin ilgili olduğu diğer şeylerle ilişkilerini anlamaya yönelik bir bakış geliştirmeyi ve hassasiyeti gerektirir. Bu açıdan bakıldığında tasarımcı için olguların gözlemlenmesi ve tasarlanacak olanın donmuş bir kare olarak değil öncesi ve sonrasıyla ve hayatın içinde onu biçimlendiren diğer dinamiklerle birlikte ele alınması önem kazanır. İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölümü'nde seçimlik ders olarak açılan Arch 344_Bir Görsel İletişim Ortamı Olarak Suluboya dersinde suluboya, tasarımcı için, bir sunum aracı olarak kullanımının ötesinde,  gözlemlerin kaydı ve fikirlerin açığa çıkarılması için bir iletişim ortamı olarak ele alınmıştır. Süreç boyunca gözlem çizimleri, hareket ve değişimin anlatımını içeren seri eskizler, anlatıyı açığa çıkarmak üzere renk uyumu denemeleri yapılmış ve bu süreçte kişisel farklılıkların suluboya tekniğine ve anlatılara yansımasına önem verilmiştir.  Ürün olarak gözlemler, ve anlatılar üzerine kurulu işlere odaklanıldı: öğrenciler önce aşina oldukları bir nesneyi, uzvu ya da canlıyı önce gözlemlediler, sonra onu başkahraman yaparak bir masal ürettiler, bu masallar sergide konumlanacak ekrandan izlenebilecek . Konteyner 1'deki sergide yer alan 6 kare, ilişki kurdukları bir yer/ mekan la ilgili düşüncelerini “insan yapımı+ doğa+ insan” üçlüsünü ve ilişkilerini içerecek şekilde ve suluboya teknikleriyle bir anlatıya dönüşürdükleri final projeleridir. 

Konteyner 2'de yer alan serginin ikinci ayağı, Bülent Çetinor'un suluboya resimleri sergisidir.Çetinor bir mimar ve suluboya ressamıydı ve çeşitli üniversitelerin mimarlık fakültelerinde suluboya dersleri verdi. Dersin yürütücüsü Yar. Doç. Dr. Fulya Özsel Akipek 1997-2005 yılları arasında bazı derslerinde kendisine asistanlık yapmıştır. Çetinor'un bu derslerde yaptığı çizimler ve bazı orjinal resimleri Arch 344_Bir Görsel İletişim Ortamı Olarak Suluboya dersinin değerli kaynakları olmuşlardır. Sergide Çetinor'un suluboya resimlerinden bir seçki yer alacak ve torunu Emir Batuş 'un Çetinor için hazırladığı belgesel izlenebilecek.

Ders Yürütücüsü
Yrd.Doç.Dr. Fulya Özsel Akipek

Sergide İşleri yer alan öğrenciler:
Nirvana Ahyan, Aydan Ataç, Hüsna Budak, Sara Çelebi, Hatice Çelikel, Hatice Çimen, Liora Danon, Burcu Dilaver, Yunus Emre Dokumacıoğlu, Yağmur Fitoz, Seda Haksöz, Damla İçyer, Duygu Kara, Behire Pelin Karagözlü, Melike Meral, Mina Onger, Zeynep Orfa, Aslınur Özcan, Dilay Özdemir, Aylin Özel, Gamze Özel, Sude Sır, Arbil Tabur, Gizem Alemdar, Buse Ercan, Melis Çolakoğlu, Öykü Eken, Özlem Yelkenci, Elif İpek Özitürk, Mustafa Milaslıoğlu, Almila Akyol, Etzem Giamon 

Destekleyenler
İstanbul Bilgi Üniversitesi
Mimarlık Fakültesi 
Mimarlık Bölümü
Gül Batuş, Emir Batuş (Çetinor Ailesi)

Düzenleyen
Yrd.Doç.Dr. Fulya Özsel Akipek,
İstanbul Bilgi Universitesi Mimarlık Fakültesi 
Mimarlık Bölümü Öğretim Üyesi

http://watercolorlovers.blogspot.com/