İstanbul'u Eklemlemek
ŞU AN GERÇEKLEŞİYOR
24—26.04.2013
"İstanbul'u eklemlemek" Cardiff ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğrencilerinin Bahar Atölyeleri sırasında ortak yürüttükleri bir projedir. Bu atölye dinamik ve canlı şehrin merceği doğrultusunda mimari ve kültürel geçmişi paylaşmalarını sağlayan bir fırsattır. Atölye iki farklı kentten öğrencilerin birbirleriyle çalışmalarına olanak sağlarken İstanbul'da mimari bir ürün-müdahale üretmelerine odaklanır.
Atölye öğrencilerin Galata ve Şişhane bölgesindeki geleneksel zanaat atölyelerini keşfiyle başlıyor. Şişhane 100 yıldır aydınlatma üzerine yoğunlaşan geleneksel zanaat atölyelerinin olduğu küçük bir bölgedir. Bölgeye yapılan geziden alınan ilhamla öğrencilerden eski yöntemleri yeni üretim teknikleriyle sentezleyebilecekleri mimari bir müdahale önermeleri beklenmektedir. Bu çalışma kentte saklı olanı keşfederek anlar yaratıp kentteki benzerlikleri ortaya çıkararak mevcut durumları görünür kılar.
Her grup tasarladıkları ürünü 1:1 ölçekte üretecek. Geleneksel teknikler ile dijital üretim yöntemlerini bir araya getiren katılımcılard aktif olarak hızlı bir şekilde tasarım yapma ve üretme sürecine dahil olurlar. Eğer özel bir bölgeye yoğunlaşmamış ise her tasarım önerisi güçlü bir bağlama oturmalıdır. Ürünler mimari müdahaleden mimari araçlara, el yapımı nesnelerden iç mekan elemanlarına çeşitlenir. Atölyenin sonucunda çıkan ürünler İstanbul Bilgi Üniversitesi Bahar Atölyeleri kapsamında sergilenecek.